Kłopoty z cerą, których nabawisz się na własne życzenie

Kłopoty z cerą

Defekty estetyczne na twarzy potrafią narobić sporo kłopotów. Spadają samoocena i atrakcyjność, niektórzy „znajomi” nie przegapią okazji do rzucania uszczypliwych uwag. Czasami problemy ze skórą twarzy i ich konsekwencje to głównie twoja wina. Dowiedz się, co możesz poprawić!

Przebarwienia, pryszcze, wągry czy blizny to tylko niektóre z potencjalnych źródeł kompleksów. Wiadomo, że utrzymanie higieny oraz pielęgnacja cery to podstawy zachowania młodzieńczego wyglądu i blasku. Ważna uwaga – o skórę trzeba dbać w odpowiedni sposób, a nie ma uniwersalnej metody czy kosmetyki na wszystkie bolączki. Każda cera ma indywidualne potrzeby, trzeba też zatroszczyć się o nią od wewnątrz. Niezdrowy tryb życia może wyrządzić szkody porównywalne do niedostatecznego oczyszczania skóry twarzy czy stosowania niewłaściwych preparatów pielęgnacyjnych.

Silnie kryjący makijaż i niestaranna pielęgnacja skóry to gotowy przepis na wągry

Co robisz, kiedy chcesz szybko uporać się z jakimś problemem na cerze? Najpewniej starasz się go ukryć. Zanim blizny czy przebarwienia znikną na dobre, minie trochę czasu – a ty musisz przecież wyglądać nieskazitelnie już teraz! Problem w tym, że gęste i mocno kryjące podkłady oraz oleiste kosmetyki zatykają gruczoły łojowe – dlatego demakijaż musisz wykonywać wyjątkowo starannie. W przeciwnym wypadku wągry szybko dadzą o sobie znać. A to tylko jeden przykład sytuacji, w której mocno przykładasz rękę do pojawiania się czarnych plamek w okolicach nosa. Pozostałe to m.in.:

  • jedzenie wysoko przetworzonych produktów, zwłaszcza z dużą zawartością cukru;
  • zbyt rzadkie mycie i oczyszczanie twarzy;
  • długie przebywanie w dusznych pomieszczeniach (brak wietrzenia).

Zaskórniki trudno skutecznie zamaskować, a takie próby często tylko pogłębiają problem. Wyciskanie wągrów w nieodpowiedni sposób doprowadzi do powstawania blizn i infekcji. W ten sposób, zamiast pomóc skórze, tylko pogorszysz jej stan i wygląd.

Zła dieta i niedostatki higieny sprzyjają wyskakiwaniu pryszczy na cerze

Słodycze, pieczywo czy sery spożywane w dużej ilości zwiększają produkcję łoju przez skórę. Jeżeli nie usuwasz go regularnie, zapewniasz bakteriom doskonałą pożywkę. W rezultacie doprowadzasz do stanu zapalnego i pojawiania się ropnych krost. Podobnie jak w przypadku wągrów, natychmiastowe i nieostrożne wyciskanie pryszczy doprowadzi do innych problemów z cerą. Lepszym rozwiązaniem będzie maseczka na trądzik albo punktowy preparat z dopasowanymi do rodzaju skóry kwasami w składzie. Jeśli nie masz pod ręką dedykowanych kosmetyków, możesz posmarować pryszcze jedną z poniższych substancji:

  • antybiotyki;
  • rozpuszczona aspiryna;
  • maść ichtiolowa.

Jeśli pryszcze wyskakują u ciebie regularnie, być może musisz zrezygnować z niektórych produktów do twarzy. Preparaty tłuste, ale też odtłuszczające cerę to fatalny wybór dla skóry trądzikowej. Podczas pielęgnacji zwróć szczególną uwagę na odpowiednie nawilżenie cery.

Nie masz wpływu na wszystko. Zastanów się, jak możesz lepiej dbać o cerę

Nie u każdej osoby pryszcze, wągry i inne niedoskonałości skóry twarzy będą rezultatami ich własnych zaniedbań. Przyczyną problemów mogą być m.in. skłonności genetyczne, zanieczyszczenia powietrza czy wysoki poziom stresu. Na nie raczej już niewiele możesz poradzić, ale już w zakresie ekspozycji cery na promieniowanie UV masz zdecydowanie więcej do zrobienia. Warto dokładnie poznać przyczyną problemów ze skórą – np. podczas badań dermatologicznych – i dostosować sposób pielęgnacji do aktualnych potrzeb cery.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts