Czy ćwiczenia wpływają korzystnie na wiotkość skóry?

Czy ćwiczenia wpływają korzystnie na wiotkość skóry?

Być może zastanawiasz się: Czy ćwiczenia fizyczne są dobre na wiotkość skóry? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco, to ten artykuł jest dla Ciebie. Ćwiczenia fizyczne wspomagają produkcję kolagenu, który napina skórę na całym ciele. Ponadto, ćwiczenia pomagają zwiększyć metabolizm organizmu, dzięki czemu mogą poprawić napięcie i elastyczność skóry. Jeśli zastanawiasz się, czy ćwiczenia fizyczne są dobre na wiotkość skóry, czytaj dalej, aby poznać inne sposoby zapobiegania temu schorzeniu.

Ćwiczenia poprawiają wiotkość skóry

Zwyrodnienie włókien elastycznych skóry, czyli elastoza, może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym nadmiernym stresem i powtarzającymi się ruchami. Odpowiednia dieta bogata w kolagen może pomóc w poprawie elastyczności skóry poprzez stymulowanie produkcji tego białka w organizmie. Niektóre pokarmy bogate w kolagen to pomarańcze, papryka, białka jaj, soczewica i bulion kostny. Pokarmy te są również bogate w witaminę C i kwasy tłuszczowe omega-3. Oprócz tych pokarmów pamiętaj o piciu dużej ilości wody.

Jedno z badań, zatytułowane “Exercise Improves Skin Laxity”, dotyczyło ochotników prowadzących siedzący tryb życia, którzy oddali badaczom próbki skóry. Ochotnicy mieli 65 lat i skórę normalną jak na swój wiek. Rozpoczęli oni program ćwiczeń wytrzymałościowych, który obejmował 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, odpowiadających 65% ich maksymalnej wydolności tlenowej. Ochotnicy kontynuowali ten program przez trzy miesiące, po czym wykonano u nich biopsję w celu ustalenia, czy ćwiczenia były skuteczne, czy nie – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu Trendy Piękna.

Ćwiczenia fizyczne zwiększają produkcję kolagenu

Aby zapobiec oznakom starzenia się skóry, a nawet je cofnąć, musimy stymulować organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych. Kolagen to białko, które nadaje skórze elastyczność. Kiedy podejmujemy aktywność fizyczną, zwiększamy dopływ krwi i tlenu do mięśni, co poprawia ich napięcie i pomaga skórze zachować młodzieńczą jędrność. Stretching również zwiększa elastyczność skóry poprzez rozluźnienie mięśni i poprawę krążenia krwi.

W jednym z badań naukowcy przyglądali się efektom pracy mięśni, które są odpowiedzialne za wywoływanie zmian w komórkach skóry znajdujących się daleko od mięśni. Po pewnym czasie ćwiczeń u ochotników pojawiła się skóra o wyglądzie podobnym do skóry młodszych osób. Zmiana ta była spowodowana wytwarzanymi przez pracujące mięśnie miokinami, które uruchamiają procesy komórkowe zachodzące daleko od mięśni. Naukowcy odkryli, że w próbkach skóry pobranych od osób ćwiczących po zakończeniu ćwiczeń stwierdzono znacznie wyższy poziom miokiny IL-15 niż w próbkach pobranych od osób niećwiczących.

Ćwiczenia napinają skórę ciała

Stała rutyna ćwiczeń pomaga poprawić elastyczność skóry ciała i zapobiega powstawaniu bardziej widocznych zmarszczek. Poza zabiegami kosmetycznymi i operacjami, do innych, mniej inwazyjnych metod ujędrniania skóry należą procedury dermatologiczne i kosmetyki dostępne bez recepty. Choć te ostatnie są skuteczne i stosunkowo bezpieczne, nadal nie ma dowodów na to, że ćwiczenia twarzy mogą przynieść takie same rezultaty. Chociaż niektórzy lekarze i specjaliści od urody zalecają ćwiczenia twarzy, badania na ten temat są ograniczone.

Najczęstszym miejscem występowania luźnej skóry jest twarz. Regularne ćwiczenia pomagają ujędrnić zwiotczałą skórę twarzy, ramion i nóg. Korzystne jest jednak także ćwiczenie całego ciała w celu ujędrnienia i napięcia mięśni. Rozwijanie mięśni w wybranych obszarach może zmniejszyć widoczność luźnej skóry, ponieważ wypełnia dany obszar większymi mięśniami. Niektóre ćwiczenia pomagają nawet zmniejszyć widoczność zwiotczałej skóry. Aby czerpać korzyści z ćwiczeń napinających skórę, należy stosować się do zaleceń wykwalifikowanego specjalisty.

Nieinwazyjne zabiegi na wiotkość skóry

W przypadku łagodnej lub umiarkowanej wiotkości skóry najlepszym wyborem może być nieinwazyjny zabieg na wiotkość skóry. Niektórzy pacjenci zauważyli, że linia brwi jest obwisła lub górne powieki wydają się ciężkie. Inne objawy mogą obejmować uczucie luźnej skóry szyi, zwiotczenie skóry pod brodą lub wokół linii żuchwy oraz linie na klatce piersiowej. Jednak te przypadki są zwykle przejściowe i nie wymagają zabiegu chirurgicznego.

Zogniskowana energia ultradźwiękowa to skuteczny sposób na ujędrnienie skóry poprzez podgrzanie jej na głębokość do 5 mm i stymulację produkcji kolagenu. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą ręcznego urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe przez skórę. Zabieg ten charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa i jest szczególnie skuteczny w przypadku starszych pacjentów, którzy poszukują możliwości przeprowadzenia mini liftingu twarzy bez operacji. Młodsi pacjenci, którzy chcą zachować swój profil skóry, również mogą odnieść korzyści ze skoncentrowanej energii ultradźwiękowej.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts