Jakie są oznaki starzenia się skóry?

Jakie są oznaki starzenia się skóry?

Najbardziej zauważalne oznaki starzenia się skóry to zmniejszenie elastyczności, zwiększenie wrażliwości i zmiany pigmentacji. Zmiany te związane są z utratą telomerów i pigmentu. Poniżej znajduje się kilka innych oznak, które mogą wskazywać na początek starzenia się skóry. Wszystkie te oznaki są typowe dla starzejącej się skóry i mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Ponadto mogą być powodem zakłopotania, jeśli pojawią się przedwcześnie.

Utrata elastyczności

Z wiekiem zauważysz, że Twoja skóra traci elastyczność. Jeśli kiedykolwiek zauważyłaś, że Twoja skóra jest obwisła lub że nie możesz utrzymać na niej makijażu, nie jesteś sama. Utrata elastyczności skóry jest naturalną częścią procesu starzenia się, a zauważasz ją częściej podczas nakładania makijażu lub pocierania oczu. Utrata elastyczności skóry jest spowodowana zmianami w tkance łącznej, które zmniejszają wytrzymałość i elastyczność skóry. Szczególnie w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych można zaobserwować utratę elastyczności skóry, czyli elastozę – ten fragment jest dziełem autora portalu tupitup.ro.

Utrata wrażliwości

Chociaż wiele zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych w przypadku starzejącej się skóry skupia się na widocznych oznakach starzenia, głębsze zrozumienie zachodzących procesów fizjologicznych pomoże nam w leczeniu następstw tego procesu. W krajach uprzemysłowionych średnia długość życia wzrasta. Obecnie średnia długość życia wynosi 79 lat, ale około 2025 roku osiągnie 100 lat.1 Kobiety żyją obecnie dłużej niż mężczyźni i mogą spodziewać się, że co najmniej jedną trzecią swojego życia spędzą w okresie menopauzy. Skóra jest niesamowitym organem, ale proces jej starzenia się jest widoczny z zewnątrz.

Utrata pigmentu

Zmiany zachodzące w skórze wraz z wiekiem są spowodowane czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i żywieniowymi, ale prawdopodobnie najważniejsza jest ekspozycja na słońce. Organizm wytwarza pigment w skórze, aby chronić ją przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem słońca. Osoby o jasnej karnacji i niebieskich oczach są bardziej narażone na wystąpienie zmian skórnych niż osoby o ciemnej karnacji. Chociaż z wiekiem zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, liczba komórek pozostaje niezmienna.

Utrata telomerów

Zarówno w modelach ludzkich, jak i zwierzęcych, telomery skracają się wraz z wiekiem. W hodowli ich długość odzwierciedla zdolność komórek do podziałów. Utrata telomerów jest związana z przyspieszonym starzeniem się i wieloma chorobami związanymi z wiekiem. Chociaż długość telomerów od dawna uznawana jest za ważny biomarker starzenia się, może ona stanowić jedynie przybliżoną ocenę tempa starzenia się. Nie jest dokładnym wskaźnikiem ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych lub patologii związanych ze starzeniem się, a inne wskaźniki są bardziej dokładne.

Utrata komórek tucznych

Co ciekawe, związane z wiekiem zmiany w stanie zapalnym skóry nie są typowe dla klasycznego zapalenia bakteryjnego. W skórze znajduje się duża populacja komórek tucznych, które są znane z produkcji substancji toksycznych. Komórki te odgrywają ważną rolę w procesach zapalnych i termoregulacji organizmu. Starzejąca się skóra ma tendencję do gromadzenia zwiększonej liczby komórek tucznych i komórek CD45-dodatnich. Skóra staje się przez to bardziej reaktywna i powoduje nasilenie reakcji zapalnych. Aktywowane komórki tuczne i leukocyty uwalniają produkty zapalne, co powoduje, że skóra jest bardziej obrzęknięta i pomarszczona.

Utrata fibroblastów

Z wiekiem fibroblasty skóry właściwej tracą swoją charakterystyczną tożsamość i funkcje, a wiele z nich przestaje produkować kolagen i inne białka skóry. Utrata tych komórek jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do procesu starzenia się skóry i patologii związanych z wiekiem. Dlatego właśnie ich regeneracja po uszkodzeniu lub zniszczeniu jest tak ważna dla naprawy skóry. Na szczęście naukowcy opracowują metody leczenia, które mogą przywrócić funkcje fibroblastów skóry.

Utrata glioksalazy 2

Skóra ma wiele składników, a jednym z nich jest system glioksalazy. Jego zadaniem jest utrzymywanie poziomu metabolitów dikarbonylowych na tolerowanym poziomie. Induktory glioksalazy mogą opóźniać starzenie się skóry i poprawiać gojenie się ran. Jednak jej rola w pigmentacji skóry i jej nieprawidłowościach nie została jeszcze dokładnie zbadana. Przyszłe badania mogą rzucić światło na tę i inne ważne funkcje skóry.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts