Przyczyny starzenia się skóry i zapobieganie temu zjawisku

Obwisła skóra po cesarskim cięciu - co robić

Istnieje kilka podstawowych przyczyn starzenia się skóry, które w dużej mierze spowodowane są działaniem promieni słonecznych. Słońce jest jednak tylko jednym ze źródeł starzenia się skóry. W rzeczywistości ilość światła HEV (wysokoenergetyczne światło widzialne) i podczerwonego (infrared), na które narażone jest nasze ciało, przyczynia się do około 10 procent tego procesu. Światło widzialne HEV jest widoczne dla ludzkiego oka i nie ustaje nawet po zachodzie słońca. Światło podczerwone jest niewidoczne dla oka, ale odczuwamy związane z nim ciepło.

Zewnętrzne starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest procesem o dwojakim charakterze, charakteryzującym się czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Starzenie wewnętrzne jest procesem naturalnym, wywoływanym przez zmiany w genach i DNA, natomiast starzenie zewnętrzne jest spowodowane przewlekłą ekspozycją na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, palenie tytoniu i zanieczyszczenie środowiska. Chociaż żaden z tych rodzajów starzenia nie powoduje przedwczesnego starzenia się skóry, to w niektórych przypadkach może je przyspieszać.

Chociaż starzenie chronologiczne jest mniej oczywiste, odwrócenie skutków upływu czasu jest prawie niemożliwe. Proces starzenia się stwarza wiele nowych wyzwań dla społeczeństwa i systemów opieki zdrowotnej. Na przykład w ciągu ostatniej dekady częstość występowania raka skóry wzrosła niezależnie od wieku. Zwiększona ekspozycja na światło słoneczne i zmiany w stylu życia są głównymi przyczynami tego wzrostu zachorowań na raka skóry. Zdrowe starzenie się może pomóc w zapobieganiu rozwojowi chorób przewlekłych i zmniejszyć obciążenie emocjonalne związane z problemami skórnymi związanymi z wiekiem.

Objawy starzenia się skóry

Z wiekiem nasza skóra zaczyna się zmieniać i staje się mniej elastyczna. Traci swój tłuszczowy podkład i staje się bardziej podatna na zmarszczki i zwiotczenie – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu orthoklinika.pl. Chociaż ekspozycja na słońce i palenie tytoniu mogą przyspieszyć ten proces, nie są to jedyne przyczyny widocznego starzenia się skóry. Przeczytaj dalej, aby poznać niektóre z najczęstszych oznak starzenia się skóry. W tym artykule skupimy się na niektórych oznakach, które mogą świadczyć o tym, że się starzejesz, oraz na tym, co możesz zrobić, aby im zapobiec.

Skóra ma kontakt z wieloma zanieczyszczeniami znajdującymi się w otaczającym nas powietrzu. Z tego powodu bariera ochronna skóry jest stale narażona na działanie toksyn. Ponadto stresujący tryb życia może zwiększać produkcję hormonów zapalenia i stresu. Organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości kolagenu, aby to zrekompensować, dlatego skóra zaczyna tracić elastyczność. Na twarzy pojawiają się zmarszczki i głębokie bruzdy.

Charakterystyka genetyczna

Wygląd i samopoczucie są częściowo uwarunkowane genetycznie. Niektóre choroby skóry są dziedziczone, inne zaś są dziedziczne. Badania genetyczne skóry mogą wykazać, czy istnieje ryzyko wystąpienia u Ciebie pewnych schorzeń i pomóc Ci wprowadzić niezbędne zmiany do Twojego stylu życia. Istnieje kilka powszechnie występujących dziedzicznych chorób skóry. Poniżej wymieniono tylko niektóre z nich. Zaburzenia te nie są spowodowane uszkodzeniem skóry przez słońce ani niewłaściwą pielęgnacją.

Badania koncentrowały się na genie MC1R, który jest odpowiedzialny za stan zapalny i naprawę DNA. Autorzy badania, David Gunn, starszy pracownik naukowy firmy Unilever, oraz Manfred Kayser, profesor sądowej biologii molekularnej na Uniwersytecie Erazma w Holandii, przeprowadzili analizy genomu 2600 starszych Holendrów. Następnie badacze porównali skład DNA tych osób z oceną ich postrzeganego wieku.

Odżywianie

Na proces starzenia się skóry wpływa wiele czynników, w tym dieta i styl życia. Zła dieta przyczynia się do rozpadu kolagenu i elastyny, dwóch ważnych białek zapewniających młodość skóry. Kolejnym czynnikiem są wolne rodniki w organizmie, które uszkadzają kolagen i elastynę. Ostatecznie najlepszym lekarstwem na przedwczesne starzenie się skóry jest zapobieganie. Co jednak powinniśmy jeść i pić, aby zachować młody wygląd skóry? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak poprawić zdrowie swojej skóry.

Nasze ciała odżywiają się głównie dzięki pożywieniu, w tym dzięki składnikom odżywczym i witaminom, które są nam potrzebne do procesów biologicznych. Nasza skóra jest odzwierciedleniem naszego ogólnego stanu zdrowia i może być wskaźnikiem naszego ogólnego stanu odżywienia. Niewłaściwe odżywianie się może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i chorób związanych z wiekiem, w tym zmarszczek i bruzd. Aby uniknąć tych komplikacji, ważne jest, by stosować dobrze zbilansowaną dietę, która zawiera dużo owoców i warzyw.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts