Wymiana kolagenu – co powoduje suchość i zwiotczenie skóry?

Czy skóra może być wrażliwa na dotyk?

Nieaktywny tryb życia i niewłaściwa dieta mogą przyczyniać się do powstawania suchej i zwiotczałej skóry. Inną przyczyną jest niewystarczająca produkcja kolagenu. Jeśli są to główne przyczyny zwiotczenia Twojej skóry, możesz rozważyć zastosowanie produktów zastępujących kolagen. Ale co jest przyczyną suchej i zwiotczałej skóry? Oto kilka sugestii. Ćwicz regularnie, zdrowo się odżywiaj i unikaj palenia – dane te są rezultatem dociekań specjalistów serwisu Poradnik Finansowy. Ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć suchość i zwiotczenie skóry.

Nieaktywny styl życia

Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta i palenie tytoniu są częścią współczesnego stylu życia. Te czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju chorób przewlekłych. W rzeczywistości choroby przewlekłe stały się zabójcą numer jeden we wszystkich krajach, w tym w krajach rozwijających się. W Afryce Subsaharyjskiej choroby zakaźne są nadal najczęstszym zabójcą. Dobra wiadomość jest taka, że wielu z tych chorób można zapobiec, a prowadząc aktywny tryb życia, można ocalić cenne życie i zasoby opieki zdrowotnej.

Zła dieta

Istnieje kilka powodów, dla których niewłaściwa dieta może prowadzić do suchej i zwiotczałej skóry. Dieta bogata w cukier, tłuszcz i pieczywo nie tylko pozbawia organizm niezbędnych składników odżywczych, ale także zaburza zdolność skóry do ich wchłaniania. Te czynniki również przyczyniają się do powstawania zmarszczek i zwiotczenia skóry pod oczami. Alkohol i tytoń są również częstymi winowajcami, które przyspieszają proces starzenia się i osłabiają skórę.

Palenie tytoniu

Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji rakotwórczych i związków chemicznych, które uszkadzają komórki skóry. Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym wpływają na kolagen i elastynę, które nadają skórze młodzieńczą siłę i elastyczność. Jeśli białka te są słabe lub nie ma ich wcale, skóra starzeje się, staje się obwisła i pomarszczona. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów rozwiązywania problemów skórnych związanych z paleniem. Należą do nich sok z cytryny, wybielacze i wełna stalowa.

Niewystarczająca produkcja kolagenu

Przyczyną obwisłej, suchej skóry jest niewystarczająca produkcja kolagenu. Niewystarczająca produkcja kolagenu jest stanem związanym z wiekiem, w którym fibroblasty przestają produkować kolagen, a powstałe w wyniku tego usieciowane fragmenty kolagenu naruszają integralność macierzy kolagenowej. Z wiekiem zdolność fibroblastów do produkcji kolagenu maleje, co dodatkowo zmniejsza napięcie mechaniczne i prowadzi do powstawania cienkiej, zwiotczałej skóry.

Uszkodzone włókna elastyny

Uszkodzone włókna elastyny powodują powstawanie zmarszczek, wiotczenie skóry i brak jędrności. Włókna elastyczne w skórze składają się głównie z elastyny, białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Skóra z normalnym poziomem elastyny jest jędrna, młodzieńcza i elastyczna. Elastyna ma jednak niski wskaźnik wymiany, co sprawia, że jest podatna na uszkodzenia pochodzące z różnych źródeł. Z wiekiem ulega degradacji, co prowadzi do utraty struktury skóry i niepożądanych zmian w jej wyglądzie.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts