Starzejące się zapalenie skóry – jak je leczyć

Starzejące się zapalenie skóry - jak je leczyć

Zrozumienie przyczyn leżących u podstaw starzejącego się zapalenia skóry – jak je leczyć? Wczesne leczenie ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia powikłań i zminimalizowania uszkodzeń skóry. Stosowanie terapii światłem i leków antyhistaminowych to tylko kilka sposobów leczenia wysypki. Jeśli jednak wystąpi ona u Ciebie samodzielnie, lekarz może przepisać Ci lek przeciwhistaminowy lub inny lek stosowany miejscowo w celu złagodzenia objawów.

Wczesne leczenie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań

Choć przyczyn DN jest wiele, wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla ograniczenia powikłań i czasu trwania objawów. Objawy DN różnią się u poszczególnych osób, ale mogą obejmować zaczerwienienie, sączenie, grudkowanie i powstawanie pęcherzy. Przewlekły wyprysk ma również takie objawy, jak hiperkeratoza, łuszczenie i łuszczenie. Objawy podostrego zapalenia skóry mogą być mniej widoczne, ale też trudniejsze do zidentyfikowania.

Identyfikacja czynników wyzwalających

Identyfikacja czynników wyzwalających starzenie się skóry ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania temu schorzeniu. Oprócz unikania określonych pokarmów, można także zmniejszyć narażenie na działanie substancji chemicznych, mydła i nadmiernego światła słonecznego. Aby zapobiec wystąpieniu zapalenia skóry, należy także regularnie nawilżać skórę, unikać przegrzania lub przesuszenia, a także wełny i innych szorstkich materiałów. Stres jest również częstym czynnikiem wyzwalającym, dlatego należy go unikać lub udać się do terapeuty, jeśli odczuwasz stres – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu studio-beautyexpert.pl. Należy unikać drapania wysypki, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia.

Stosowanie terapii światłem

Stosowanie terapii światłem w leczeniu zapalnych chorób skóry jest terapią znaną od wieków. Stosuje się ją w dermatologii od ponad stu lat. Najpopularniejszy rodzaj fototerapii wykorzystuje światło ultrafioletowe, ale obiecujące wyniki przynoszą także terapie światłem o niskim natężeniu. Mechanizm działania tych źródeł światła o niskim natężeniu nie jest do końca poznany, ale uważa się, że mają one działanie terapeutyczne na różne typy komórek i struktury wewnątrzkomórkowe.

Stosowanie leków przeciwhistaminowych

W leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) do kontrolowania świądu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Chociaż doustne leki przeciwhistaminowe są stosowane od dziesięcioleci, ich skuteczność jest kontrowersyjna. Cykl swędzenie-drapanie to błędne koło, uniemożliwiające gojenie się zmian wypryskowych i utrwalające chorobę poprzez cykl karmienia przeznaskórkowej utraty wody, zapalenia i świądu. Stosowanie leków przeciwhistaminowych w AZS pomoże ograniczyć stosowanie miejscowych kortykosteroidów, które mogą powodować zanik skóry.

Stosowanie antybiotyków

Stosowanie antybiotyków w leczeniu dermatitis u osób starszych ma pewne wady. Leczenie to często powoduje skutki uboczne, takie jak podrażnienie żołądka i zakażenia drożdżakami. Mogą one jednak być skuteczne w rozwiązywaniu problemu. Co więcej, antybiotyki mogą być stosowane jednocześnie z innymi terapiami, takimi jak miejscowe kremy steroidowe. Dlatego antybiotyki nie są jedyną metodą leczenia zapalenia skóry u osób starszych.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts