Czego należy unikać przy starzeniu się skóry

Czy skóra może być wrażliwa na dotyk?

Jedną z najczęstszych pułapek związanych ze starzeniem się skóry jest niezdrowa dieta. Niewłaściwa dieta wiąże się z ogólnoustrojowym stanem zapalnym, który objawia się różnymi zaburzeniami skórnymi. Aby zminimalizować ryzyko starzenia się skóry, dr Lombardi radzi swoim pacjentom, aby unikali cukrów rafinowanych, nabiału, mięsa i innych produktów o wysokiej zawartości sodu. Jej pacjenci często zauważają znaczną poprawę po wyeliminowaniu nabiału z diety – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu oskryptowany.pl. Ponadto spożywanie alkoholu nie jest zalecane dla zdrowej skóry, ponieważ alkohol spowalnia detoksykację i odnowę komórkową.

Nadmierne złuszczanie

Nadmierne złuszczanie może uszkodzić barierę ochronną skóry i powodować jej wrażliwość. Może również powodować suchość i ściągnięcie skóry. Osoby o skórze tłustej są szczególnie podatne na nadmierne złuszczanie. Jak więc uniknąć nadmiernego złuszczania i zachować zdrowy blask? Przeczytaj, aby poznać korzyści płynące ze złuszczania naskórka i dowiedzieć się, jak wpływa ono na Twoją skórę. Ważne jest, aby złuszczać skórę tylko tak często, jak tego potrzebuje.

Ekspozycja na słońce

Poza tym, że słońce jest najważniejszą przyczyną starzenia się skóry, może ono powodować także inne oznaki starzenia. Winowajcami są wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV) i podczerwone (IR). HEV, które jest widoczne dla ludzkiego oka, nie przestaje działać po zachodzie słońca. Z drugiej strony, podczerwień, która jest niewidoczna dla ludzkiego oka, jest odczuwana jako ciepło.

Sztuczne substancje zapachowe

Syntetyczne składniki są stosowane w produktach zapachowych w celu poprawy ich zapachu i atrakcyjności. Niektóre z tych substancji chemicznych są nieszkodliwe, ale wiele z nich ma związek z rakiem i innymi szkodliwymi skutkami. Poza podrażnianiem skóry, substancje zapachowe mogą także uszkadzać kolagen i zmniejszać zdolność skóry do gojenia się i obrony przed skutkami zanieczyszczeń środowiskowych. Dlatego tak ważne jest, aby unikać produktów zawierających te składniki. Oto niektóre z nich i ich szkodliwe działanie.

Sztuczne barwniki

Wszyscy jesteśmy narażeni na działanie syntetycznych substancji chemicznych, o których wiadomo, że powodują szereg problemów zdrowotnych, a niektóre badania sugerują, że sztuczne barwniki i pigmenty mogą przyczyniać się do procesu starzenia się skóry. W wielu produktach do pielęgnacji skóry wykorzystuje się syntetyczne barwniki, które często składają się z ropy naftowej, smoły węglowej i metali ciężkich. Mogą one także zawierać inne substancje chemiczne. Na przykład do uzyskania koloru fioletowego może być potrzebnych 50 różnych syntetycznych substancji chemicznych.

Żywność o wysokim indeksie glikemicznym

Dieta bogata w cukier i tłuszcze może przyspieszać proces starzenia się tkanki skórnej, powodując powstawanie zmarszczek. Wiadomo, że cukry zwiększają poziom stanów zapalnych w organizmie, co przyspiesza proces starzenia. Wysokie spożycie cukru zwiększa także ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Dlatego, aby zachować zdrową skórę, należy unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym. Zamiast podjadać chipsy czy batoniki, sięgnij po kawałek owocu lub mrożony napój gazowany.

Żywność przetworzona

Żywność, którą spożywamy, wpływa na naszą skórę na wiele sposobów. Cukier i tłuszcze pochodzące z przetworzonego mięsa i innych produktów spożywczych są szkodliwe dla naszej skóry, ponieważ zawierają duże ilości sodu i tłuszczów nasyconych. Mogą one odwadniać skórę i osłabiać kolagen. Zamiast tego jedz chude mięso, takie jak kurczak i indyk, które zawierają dużo białka i aminokwasy niezbędne do tworzenia kolagenu. Dieta bogata w składniki odżywcze może pomóc w zapobieganiu starzeniu się skóry.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts