Dieta dla starzejącej się skóry – czy to pomaga?

Jakie są zabiegi usuwające zwiotczałą skórę?

Jaka jest najlepsza dieta dla starzejącej się skóry? Istnieje wiele teorii na ten temat, ale najważniejsze pytanie brzmi: Czy określona dieta pomaga? Istnieją dwa rodzaje witaminy A: jeden w postaci karotenoidów, a drugi w postaci retinolu. Ta druga forma witaminy A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wątroba wołowa lub jagnięca, łosoś poławiany w naturalnym środowisku i ser kozi. Z kolei produkty pochodzenia roślinnego są bogate w karotenoidy – barwniki nadające niektórym owocom i warzywom zielony kolor.

Witamina C

Chociaż nie jest jasne, czy witamina C i dieta mają związek ze starzeniem się skóry, istnieje zależność pomiędzy spożyciem pokarmu a skórnymi oznakami starzenia. W kilku przeprowadzonych ostatnio badaniach analizowano wpływ witaminy C na starzejącą się skórę. W najnowszym przeglądzie systematycznym naukowcy zidentyfikowali 27 badań dotyczących interwencji żywieniowej i 16 ogólnych badań dotyczących diety, które obejmowały spożycie różnych składników odżywczych. Najbardziej wiarygodne badania wykazały, że przyjmowanie witaminy C wpływa na rozwój zmarszczek mimicznych, koloryt i elastyczność skóry. Ponadto spożycie warzyw i owoców w diecie wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem powstawania blizn i poprawą kolorytu skóry.

Kwasy tłuszczowe omega-3

EPA i DHA to niezbędne kwasy tłuszczowe, występujące w zdrowych źródłach żywności, takich jak ryby i warzywa. Te kwasy tłuszczowe biorą również udział w rozwoju układu nerwowego i chorób układu krążenia. Uważa się również, że korzystnie wpływają na funkcje poznawcze i mogą zapobiegać chorobom – cytat ten jest konsekwencją analiz redakcji strony Twoje fotki. Inne korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kwasów omega-3 obejmują zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera, choroby suchego oka i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ciemna czekolada

Wśród licznych korzyści płynących z diety opartej na ciemnej czekoladzie dla starzejącej się skóry są zawarte w niej przeciwutleniacze. Dzieje się tak dlatego, że przeciwutleniacze zwalczają proces starzenia się skóry poprzez niszczenie wolnych rodników. Przeciwutleniacze są również ważne dla organizmu, ponieważ chronią komórki przed zużyciem. Spożywanie większej ilości ciemnej czekolady może również poprawić stan zdrowia serca i płuc. Niektóre z tych korzyści można znaleźć na poniższej liście.

Awokado

Spożywanie awokado i włączanie go do swojej rutyny pielęgnacyjnej przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Awokado zawiera naturalne oleje i przeciwutleniacze, które odżywiają skórę i zwalczają skutki działania wolnych rodników powodujących zmarszczki. Zawierają również witaminy E i C, które chronią komórki skóry i pomagają przywrócić jej młodzieńczy blask. Awokado jest doskonałym dodatkiem do każdego programu pielęgnacyjnego i może stanowić pyszną przekąskę w Twojej diecie. Pamiętaj jednak, że awokado najlepiej spożywać z umiarem!

Zielona herbata

Zielona herbata to naturalny przeciwutleniacz, który ma wiele korzystnych właściwości dla skóry. Pomaga zmniejszyć produkcję sebum, nawilża skórę i minimalizuje widoczność zmarszczek i linii mimicznych. Napój ten można bezpiecznie dodać do codziennej pielęgnacji skóry. Można nawet pić zieloną herbatę bez żadnych skutków ubocznych. Jest on również bezpieczny dla skóry wrażliwej i nie zawiera produktów, których powinnaś unikać.

Papaja

Stosowanie diety opartej na papai przynosi wiele korzyści, w tym jej zdolność do usuwania martwych komórek skóry. Zawarty w niej enzym papaina jest silnym środkiem przeciwzapalnym i złuszczającym skórę. Enzym ten jest również wykorzystywany w przygotowywaniu żywności do zmiękczania mięsa. Pomaga on rozbijać białka i nieaktywne składniki martwych komórek skóry. Nagromadzenie tych komórek powoduje, że skóra wygląda szaro, co może być także skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Niektórzy lekarze medycyny alternatywnej twierdzą nawet, że papaja pozwala pozbyć się grzybicy – powszechnego problemu skórnego.

Olej kokosowy

Wśród zalet oleju kokosowego należy wymienić jego właściwości przeciwutleniające, podobne do witaminy E. Ponadto zawiera on średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które pomagają skórze zachować wilgoć. Ponadto stymuluje tarczycę i może przekształcać cholesterol w hormony steroidowe o działaniu przeciwstarzeniowym. Jego zalety wykraczają poza zdrowie skóry, ponieważ wykazano, że obniża ryzyko chorób serca i nowotworów.

Nasiona lnu

Pierwszym krokiem w stosowaniu siemienia lnianego na starzejącą się skórę jest zrozumienie korzyści, jakie ma ono dla skóry. Ten roślinny produkt spożywczy jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają ryzyko chorób serca, zmniejszają wielkość otwartych porów i regulują wydzielanie sebum przez skórę. Nadmierne wydzielanie sebum jest odpowiedzialne za błyszczącą twarz. Nasiona lnu mogą pomóc zrównoważyć wydzielanie sebum, zmniejszyć otwarte pory i poprawić strukturę skóry.

Koenzym Q10

Prawdopodobnie słyszałaś o koenzymie Q10, który znajduje się w komórkach Twojego ciała i na powierzchni skóry. Może on pomóc w zmniejszeniu widoczności drobnych linii i zmarszczek poprzez dostarczanie energii komórkom i zmniejszanie stresu oksydacyjnego. Może również pełnić rolę przeciwutleniacza, który pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Niezależnie od swojej funkcji, CoQ10 ma wiele potencjalnych korzyści dla Twojej skóry.

Zielona herbata zwalcza wolne rodniki

Dobrym sposobem na zwalczanie oznak starzenia się skóry i uszkodzeń spowodowanych działaniem słońca jest włączenie zielonej herbaty do codziennej pielęgnacji skóry. Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze znane jako polifenole, które pomagają neutralizować wolne rodniki. Te szkodliwe cząsteczki uszkadzają nasze komórki i są jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry. Wolne rodniki mogą również uszkadzać nasze DNA i powodować śmierć komórek. Wielu naukowców uważa, że wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu. Polifenole zawarte w zielonej herbacie zwalczają wolne rodniki i zmniejszają szkody, jakie wyrządzają one w naszym organizmie.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts