Jak dbać o skórę w czasie ospy małpiej

Jak dbać o skórę w czasie ospy małpiej

Jeśli uważasz, że zaraziłeś się ospą małpią, powinieneś trzymać się z dala od miejsc publicznych, takich jak centra handlowe, taksówki i hotele. Należy również unikać aerozoli wirusa ospy małpiej i zakażonych małp. Jeśli podejrzewasz, że masz ospę małpią, nie powinieneś wchodzić do tych miejsc, dopóki nie zostaniesz zdiagnozowany. Można także skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania dalszego leczenia. Aby uniknąć zachorowania na ospę małpią, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Unikać kontaktu z osobami zakażonymi

Jeśli uważasz, że możesz mieć ospę małpią, powinieneś zachować ostrożność. Jeśli zauważysz wysypkę na skórze, natychmiast skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia. Jeśli jesteś chory, przykryj wysypkę bandażem lub używaj maseczki podczas wykonywania codziennych czynności. Należy również unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. W niektórych przypadkach można nawet unikać wychodzenia z domu lub uprawiania seksu z osobami, które mogą mieć tę chorobę.

Wirus ten jest szeroko rozpowszechniony w Afryce i został wykryty w niektórych krajach. Naukowcy starają się zrozumieć jego pochodzenie i możliwości rozprzestrzeniania się na ludzi. W nowo dotkniętych krajach trwają dochodzenia epidemiologiczne. Większość z tych przypadków została zgłoszona w placówkach służby zdrowia i została przewieziona do Europy lub Ameryki Północnej. W innych krajach choroba nie jest endemiczna, ale prowadzone są badania epidemiologiczne w celu lepszego zrozumienia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Unikaj miejsc publicznych, taksówek, sklepów i hoteli, jeśli podejrzewasz, że mogłeś zarazić się ospą małpią

Ospa małpia jest chorobą zakaźną. Wirus odpowiedzialny za tę chorobę jest blisko spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej. Zakażone zwierzęta mogą przenosić wirusa na ludzi za pośrednictwem swoich kropli oddechowych, płynów ustrojowych i zmian chorobowych. Objawy ospy małpiej pojawiają się zwykle po 7-14 dniach od zakażenia, ale mogą nie wystąpić przez okres do 21 dni.

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę, powinieneś nosić maskę. Choroba przenosi się drogą powietrzną, więc noszenie maski jest ważne dla ochrony. Miejsca publiczne, sklepy i hotele to najbardziej prawdopodobne miejsca rozprzestrzeniania się ospy małpiej. CDC zaleca noszenie maski, aby chronić się przed chorobą. W niektórych rejonach ospa małpia jest rozprzestrzeniana przez kontakt z martwymi zwierzętami.

Unikać kontaktu z zakażonymi małpami

Chociaż nie ma szczepionki przeciwko małpiej ospie, istnieją środki ostrożności, które można podjąć, aby zapobiec zakażeniu. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca unikanie bezpośredniego kontaktu z zakażonymi małpami i ograniczanie ich kontaktu z ludźmi. Można zminimalizować ryzyko zakażenia, dbając o właściwą higienę rąk i nosząc sprzęt ochrony osobistej. Należy również unikać jedzenia surowego mięsa i spożywania zwierząt zakażonych małpią ospą.

Ospa małp jest chorobą endemiczną występującą w Afryce Zachodniej i Środkowej, chociaż odnotowano przypadki zachorowań poza regionem endemicznym. Chociaż najczęściej występuje ona u zwierząt, ludzie chorowali na małpią ospę w krajach poza Afryką. Ognisko ospy małpiej w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku zostało przypisane pieskom preriowym mieszkającym w gospodarstwie domowym, do którego sprowadzono gambijskie szczury polne i popielice.

Unikać kontaktu z aerozolami wirusa ospy małpiej

Chociaż pierwotne zakażenie małpią ospą następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu, do wtórnego zakażenia może dojść również drogą aerozolową. Ospa małpia jest mniej zaraźliwa niż ospa wietrzna i charakteryzuje się niskim wskaźnikiem śmiertelności, który w innych ogniskach wynosi często 1%. Jednak ze względu na możliwość zarażania ludzi w społeczeństwie i w środowisku wojskowym wirus ospy małpiej stanowi również poważne zagrożenie biologiczne. Dawki aerozolu mogą być znacznie wyższe niż zwykła dawka transmisyjna.

Rzadko dochodzi do zakażenia wirusem przez kontakt seksualny, chociaż odnotowano kilka przypadków wśród mężczyzn homo- lub biseksualnych. Chociaż zakłada się, że do przeniesienia wirusa konieczny jest bliski kontakt fizyczny, eksperci przestrzegają przed stygmatyzowaniem homoseksualistów. Wirus ten nie ogranicza się do mężczyzn. Chociaż jest on powszechnie przenoszony przez kontakt skóra do skóry, może się również rozprzestrzeniać przez kropelki z dróg oddechowych, które nie przenoszą się na duże odległości.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts