Przyczyny bólu twarzy

Przyczyny bólu twarzy

Starzenie się twarzy może powodować opadanie i pomarszczenie skóry, ale może też boleć. Może też zaburzać zmysły. W tym artykule omówione zostaną niektóre z powszechnych przyczyn bólu twarzy i sposoby radzenia sobie z nimi. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś być w stanie podjąć świadomą decyzję co do rodzaju bólu twarzy, którego doświadczasz. Następnie można wybrać sposób leczenia, który będzie najlepszy w danej sytuacji.

Siniaki

Z wiekiem nasza skóra staje się cieńsza, co sprawia, że drobne uderzenia mogą łatwo powodować siniaki. W miejscu uderzenia pojawia się czarna lub niebieska krew – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu booknieci.pl. Siniaki z czasem bledną, ponieważ organizm wchłania krew. Jednak z wiekiem proces gojenia może trwać dłużej. Niektóre leki mogą zwiększać podatność skóry na powstawanie siniaków. Należą do nich leki przeciwzakrzepowe i niektóre antybiotyki. Kortykosteroidy mogą powodować, że skóra staje się cienka i łatwo ulega zasinieniu.

Łzy

Zaproponowano nową definicję łez skórnych. Będzie się ona opierać na pięciu kryteriach, takich jak wiek, patologia skóry, miejsce urazu i populacja. Definicja ta opiera się na badaniach dotyczących właściwości skóry i jej starzenia się. Jej powtórzenie może dać nowy wgląd w zmiany zachodzące w starzejącej się skórze. Autorzy nie zgłaszają konfliktu interesów, a badanie zostało sfinansowane z ich własnych badań. Należy jednak zaznaczyć, że badanie to nie zostało jeszcze opublikowane.

Plamy

Z wiekiem na naszej skórze zaczynają pojawiać się plamy starcze, czyli zmiany soczewicowate. Są to płaskie, brązowe plamy przypominające piegi, które mogą mieć wielkość od gumki do mazania do centymetra. Często pojawiają się na twarzy lub dłoniach i powstają w wyniku wieloletniej ekspozycji na słońce. Niektóre z nich mogą być bardzo bolesne i mogą przypominać czerniaka – najbardziej śmiertelny rodzaj raka skóry.

Suchość skóry

Starzenie się to niefortunna rzeczywistość, która może prowadzić do suchości skóry. Suchość skóry pojawia się często, gdy gruczoły łojowe przestają wydzielać olej, a bariera ochronna skóry zostaje naruszona. W rezultacie skóra jest narażona na działanie czynników drażniących pochodzących z otoczenia i jest bardziej podatna na pękanie, wiotczenie i szorstkość. Różne czynniki mogą powodować suchość i łuszczenie się skóry, od suchego klimatu zimą po ostre środki chemiczne zawarte w mydle.

Swędzenie

Przyczyny swędzenia związanego ze starzeniem się skóry są w dużej mierze nieznane, ale wiadomo, że początek menopauzy powoduje zmniejszenie produkcji sebum i enzymów wytwarzających ceramidy. Ponadto, wraz ze starzeniem się zmniejsza się ekspresja akwaporyn, które odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu zawartości wody w naskórku. W obu przypadkach starzenia się skóry świądowi towarzyszy suchość, która może wywoływać odruchowe drapanie. Cykl drapania i dalszego uszkadzania bariery pogarsza stan skóry.

Ekspozycja na słońce

Choć ekspozycja na słońce jest główną przyczyną widocznego starzenia się skóry u dorosłych, niektóre badania wskazują, że może nie być jedyną przyczyną. Na skórę wpływa wiele czynników, w tym palenie tytoniu, stres i zanieczyszczenie środowiska. Jednak to ekspozycja na słońce może być najczęstszym winowajcą. Badania z 2013 r. wykazały, że ekspozycja na słońce może zwiększyć widoczność starzenia się twarzy nawet o 20%. Ponadto może ona powodować większą podatność skóry na powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Chemiczne substancje drażniące

Chemiczne substancje drażniące mogą powodować bolesność starzejącej się skóry twarzy. Skóra twarzy jest bardzo porowata, więc produkty takie jak środki oczyszczające i kremy przeciwzmarszczkowe mogą ją łatwo naruszyć. Produkty te mogą zawierać kwas askorbinowy lub alfa-hydroksykwasy, które mogą powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jeśli jesteś uczulona na aceton lub jakąkolwiek inną substancję zawierającą zapach, powinnaś unikać stosowania tego produktu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts