Jak otrzymać L4 przez Internet?

Twój stan zdrowia nagle się pogorszył? Kontakt z lekarzem rodzinnym jest utrudniony? Potrzebujesz zwolnienia w tym momencie? Sprawdź możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego przez Internet. L4 wystawione może być za pośrednictwem jedynie formularza, oraz opisu trapiących nas dolegliwości. Same zwolnienie będzie dostępne na stronie ZUS-u już w ciągu kilkunastu minut. 

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego przez Internet to dość powszechna praktyka w dzisiejszych czasach post pandemicznych, kiedy to samo dostanie się do specjalisty graniczyło z cudem. Zwolnienie lekarskie możemy otrzymać przez Internet zaledwie w 15 min od zgłoszenia zapotrzebowania. Aby otrzymać L4 wystarczy wejść na stronę gdzie dane zwolnienia są wystawiane wybrać interesujący nas okres zwolnienia lekarskiego maksymalnie 7 dni i opisać swoje objawy w specjalnie przygotowanym formularzu. Samo zwolnienie wystawia oczywiście lekarz internista po zapoznaniu się z naszym zgłoszeniem. 

Musimy pamiętać że długość wystawionego zgłoszenia jest ograniczona a opis naszej przypadłości nie musi kwalifikować nas do otrzymania zgłoszonego przez nas L4. W przypadku kiedy lekarz uzna to za konieczne wystawi odpowiednie L4 do objawów i zaleci kontakt z lekarzem rodzinnym w przypadku nie ustąpienia objawów. Mimo swoich ograniczeń takie rozwiązanie stało się bardzo popularne w Polsce szczególnie w czasach trudności z dostaniem się do do lekarza. 

Nie każda przypadłość wymaga konsultacji, jeżeli uważamy że nasz stan jest łagodny i chcemy uzyskać tylko zwolnienie na powrót do sił a sam proces leczenia przeprowadzimy sami to w takim wypadku L4 przez Internet jest dla nas idealnym wyborem. 

Kiedy warto sięgnąć po zamówienie zwolnienia lekarskiego?

Zwolnienie lekarskie to jednocześnie zaświadczenie o niezdolności do pracy i nie musi oznaczać poważnego schorzenia. Nie zawsze jednak e-zwolnienie lekarskie wystawione przez Internet będzie dobrym pomysłem. Jeżeli wiemy że cierpmy na okresowe osłabienia związane z chorobami takimi jak grypa i jest to stan przez nas znany to zwolnienie lekarskie wystawione bez rozmowy z lekarzem może być dla nas wybawieniem. Jeżeli nie wiemy co oznacza stan w którym się znajdujemy i chcemy po prostu odpocząć to takiego rodzaju zwolnienie może okazać się jedynie wyjściem doraźnym.

W przypadku poważniejszych zakażeń i chorób nie należy bagatelizować sytuacji i koniecznie udać się do lekarza który poza wystawieniem zwolnienia zaleci terapie i poprowadzi proces leczenia.  

Czy takiego rodzaju zwolnienie będzie honorowane przez pracodawcę? 

Oczywiście że tak, zwolnienie lekarskie wystawiane jest na portal ZUS-u do którego pracodawca ma dostęp i widzi że samo zwolnienie jest wystawione i pracownika ma prawo nie być w pracy. Warto jednak pamiętać że zwolnienie nie zwalnia nas z obowiązku powiadomienia pracodawcy o tym że zmienił się nasz stan zdrowia i w danym okresie będziemy przebywali na zwolnieniu. 

Czy przedłużenie zwolnienia lekarskiego jest możliwe? 

W przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego przez Internet może nie być możliwe przedłużenie już raz wystawionego zwolnienia w oparciu o te samo rozpoznanie. Warto w przypadku przedłużającej się choroby skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym który będzie miał możliwość przedłużenia zwolnienia i wdrożenia procesu leczenia który jest czasami niezbędny do odzyskania w krótkim czasie sprawności i powrotu do dobrego stanu zdrowia. Podobne tematy
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts